Tiger har redan vunnit
Tittade på PGA-mästerskapen från Hazeltine igår kväll och såg Tiger avgöra. Tiger gick ut med ett slags ledning över Harrington som spelade i samma boll. Harrington utmanade ett tag men på slutet av rundan ryckte Tiger och han leder nu med 4 slag.
Det släpper han aldrig!
Det går att imponeras av mycket av Tigers spel men det som jag anser vara hans största styrka är helt klart den mentala biten. Väl i ledning släpper han i princip aldrig. Att han nu skulle tappa 4 slag det två sista rundorna anser jag vara helt osannolikt.
Idag blir det dock inget golfspel eller PGA-mästerskap på TV. Ska av någon konstig anledning springa Midnattsloppet. Känner mig i riktigt rutten form och ser det som en stor framgång om jag orkar komma runt. Tydligen ska det bli riktigt kallt ikväll med regn….

Skriv ny kommentar